Europa,  Niemcy

Zwiedzanie – Norymbergi (Nürnberg) Maj 2019

Norymberga (dawniej pol. Nuremberga[1]niem. Nürnbergwschodniofrank. Nämberch)  była kolejnym punktem wycieczki po Bawarii (Niemcy).

Polakom to miasto kojarzy się ona głównie z Witem Stwoszem i II Wojną światową. Oba skojarzenia jak najbardziej trafione. W końcu to właśnie w Norymberdze odbyły się słynne procesy zbrodniarzy wojennych. Dużo jednak osób zapomina, że w tym mieście ukrywane były również wywiezione z Polski dzieła sztuki w tym Ołtarz Mariacki (tak ten z Krakowa).

Co warto zobaczyć w Norymberdze

Podczas zwiedzania miasta mieliśmy okazję zwiedzić schrony w których był on przechowywany. Wejście mieści się w pobliżu królika ze zdjęć poniżej.

Podzieliłam zwiedzanie Norymbergi na 4 wpisy

Pierniki z Norymbergi

Jako ciekawostkę dodam, że w Norymberga podobnie jak Toruń słynie z Pierników. W pewnym sensie te dwa miasta ze sobą konkurują o to, które produkuje lepsze. Wydaje mi się, że trudno tak naprawdę to ocenić ponieważ każde z nich inaczej je wytwarza. Ba to co czasami pod nazwą Norymberskie pierniki kupujemy w Polsce często nawet obok prawdziwego nie stało.

Prawdziwe pierniki z Norymbergi mają jedynie 10% zwykłej mąki, około 25% orzechów i dużej ilości miodu. Pieczone są też na opłatku. Dostępne są w 3 wariantach bez polewy, z lukrową polewą lub czekoladową.

Centrum miasta

Poniżej znajdziecie zdjęcia z centrum miasta:

« z 2 »

Mapa

%d bloggers like this: