Bamberg
Europa,  Niemcy

Zwiedzanie Bambergu w Bawarii – maj 2019

Przed ostatniego dnia wycieczki po Bawarii od rana przyjechaliśmy do Bambergu. Tego dnia pierwotnie Bamberg mieliśmy odwiedzić jako drugie miasto. Jednak plany uległy zmianom i zobaczyliśmy go w pierwszej kolejności. Wpłynęło to później na resztę dnia..

Co warto zobaczyć w Bambergu

Wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzania okolic rzeki. Nie wiem czy wiecie, ale wiele osób tą część miasta przyrównuje do Włoskiej Wenecji. Z tego też powodu w wielu restauracjach, ale nie tylko można zobaczyć dekoracje nawiązujące właśnie do tego miasta.

Spacer wzdłuż rzeki

Odwiedzając Bamberg koniecznie trzeba przejść się wzdłuż rzeki i obejrzeć otaczające ją piękne budynki. Rzeka odgrywa ważną rolę w tym mieście. Nie wiem na ile współcześnie jednak kiedyś z pewnością jej rola była olbrzymia.

Stare miasto

Od 1993 roku Stare Miasto w Bambergu wpisane jest na listę światowego dziedzictwa kulturowego. Dlatego warto je również zobaczyć. W jego obrębie mieści się wiele pięknych budynków jak i wiele wartych zobaczenia atrakcji. Takich jak choć by Stary Ratusz.

Stare Miasto Bamberg
Stare Miasto Bamberg
Bamberg rynek
Bamberg rynek

Archikatedra św. Piotra i św. Jerzego w Bambergu

Nowa Rezydencja (Neue Residenz)

Jest to zabytkowy budynek będący dawną siedzibę książąt Bamberskich. Obecnie mieści się w nim Biblioteka Państwowa. Budynek ten został zbudowany w zastępstwie starego dworu.

W ramach wycieczki mieliśmy okazje zobaczyć kilka sal tego pięknego budynku – i muszę przyznać były one piękne.

Historical Museum Bamberg

Muzeum mieści się w Starym Dworze (Alte Hofhaltung), który położony jest tuż obok. Ja niestety nie miałam okazji go zwiedzić. Przeszłam się tylko po podwórzu chociaż nie całym bo jak widać było ono w remoncie.

Ogród Różany w Bambergu (Rose Garden at the New Residenz)

Niestety brałam udział w majowej wycieczce więc kwiaty jeszcze nie zakwitły. Nie mniej jednak to całkiem urokliwe miejsce. Z ogrodu roztacza się też piękny widok na panoramę Bambergu.

Ogród Różany
Ogród Różany
Widok na miasto Bamberg
Widok na miasto Bamberg

Stary Ratusz (Altes Rathaus)

Jego aktualny wygląd jest wynikiem wielu przebudów to właśnie one nadały mu barokowy wygląd podczas gdy jego lokalizacja sięga czasów średniowiecza. Budynek jest dość charakterystyczny i tak nie wydaje wam się, praktycznie znajduje się na środku rzeki. Praktycznie wydaje się być częścią mostu. W rzeczywistości mieści się on na małej wyspie do, której można dotrzeć mostami Untere Brücke (Dolny Most) oraz Obere Brücke (Górny Most).

Bamberg i Wielkopolska

Na początku zwiedzanie tego miejsca Pani przewodnik powiedziała nam o tym, że latem tego roku do Poznania przyjedzie z Bambergu delegacja. I faktycznie w sierpniu przyjechali.

Kobieta w stroju bamberki
Kobieta w stroju bamberki – Wielkopolska (zdjęcie z ulotki)


To piękne miasto jest w bliskich relacjach z moim rodzinnym miastem Poznaniem. Poznaniakom i Wielkopolanom miasto to kojarzy się też Niemieckimi kolonizatorami. Przybyli oni do Wielkopolski po epidemii, która zdziesiątkowała ludność tego regionu. W większości byli to chłopi wyznania Rzymskokatolickiego. Czyli takiego samego jak pozostali Wielkopolanie.

Po zwiedzeniu Bambergu udaliśmy się do Miasta Wagnera – Bayreuth

%d bloggers like this: