skansen pszczelarstwa
Europa,  Polska

Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. R. Kosteckiego w Swarzędzu

Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego w Swarzędzu nazywany także Muzeum Pszczelarstwa oraz Skansenem Pszczelarskim w Swarzędzu to oddział Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

Oddział ten prezentuje różnego typu zbiory obejmujące bartnictwa, pszczelarstwa i jedwabnictwa. Placówka mieści się w zachodniej części Swarzędza, przy ul. Poznańskiej 35 (kilka kilometrów od Poznania). Budynek muzeum położony jest na terenie zespołu parkowo pałacowego w skład, którego wchodzi również zabytkowy pałac.

Trochę historii skansenu pszczelarstwa

Skansen został założony około roku 1963 roku na terenie parku dworskiego w Nowej Wsi (obecnie Swarzędz). Istotną rolę w tym odegrał prof. Ryszard Kostecki, którego imię od 2002 roku nosi teraz ten ośrodek. W 1996 roku skansen stał się oddziałem Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

Co można zobaczyć w muzeum

Obecnie Swarzędzki skansen stanowi unikatowy w skali całej Europy zbiór różnego typu uli. Z jej pomocą można poznać historię bartnictwa i pszczelarstwa na ziemiach polskich. Z informacji, które znalazłam wynika, że muzeum liczy ponad 230 uli. Spora część z nich delikatnie mówiąc różni się od uli jakie teraz można spotkać w hodowlach tych owadów. Są to dość oryginalne ule w kształcie np. zwierząt, niedźwiedzia, sowy, postaci ludzkich i wiele innych.

Kilka przykładowych uli dostępnych na ekspozycji plenerowej możecie zobaczyć poniżej:

Skansen ten to świetne miejsce dla samotnie zwiedzających, par jak i całej rodziny. Dowiedzieć się w nim można wielu ciekawych rzeczy nie tylko o historii pszczelarstwa, ale także o wytwarzaniu miodu. Mamy więc okazję obejrzeć różne narzędzia wykorzystywane w tej pracy oraz zobaczyć stroje pszczelarzy. Na terenie muzeum organizowane są także różne imprezy skierowane często do dzieci.

źródła:

%d bloggers like this: