Katedra w Poznaniu
Poznań,  ulice i deptaki

Ostrów Tumski w Poznaniu – czyli uroki wyspy katedralnej

Ostrów tumski (zwany Wyspą Katedralną) to ostatnia wyspa jaka zachowała się na Warcie w obrębie Poznania.

Dawniej oprócz niej wyspami były też Grobla i Chwaliszewo. Po II wojnie światowej postanowiono jednak naprostować nurt rzeki i w ten o to sposób te dwie wyspy stały się częścią lewo brzeżnego Poznania. Tak więc obecnie został tylko Ostrów Tumski.

Katedra w Poznaniu
Katedra w Poznaniu wieczorową porą
Katedra widziana z mostu Jordana
Katedra od tyłu widziana z mostu Jordana (Śródka)

Na wyspie tej jak nie trudno się domyśleć znajduje się Katedra Poznańska wraz z innymi budynkami religijnymi (np. Kościół Najtrzeźwiej Marii Panny ). Poza nimi mieści się tu też archiwum miejskie, kilka muzeów i wiele innych budynków (w tym stara elektrownia, która niedługo przeistoczy się w osiedle mieszkaniowe). Wyspa ogólnie jest całkiem spora. I w zależności od miejsca w którym się znajdziemy jej zabudowa jest inna. Dobrym przykładem są tu okolice samej Katedry gdzie mamy brukowane ulice podczas gdy kilka metrów dalej jest już asfalt.

Budynek dawnej Akademia Lubrańskiego
Budynek dawnej Akademia Lubrańskiego

Dla wielu ludzi to też wyjątkowe miejsce. To właśnie tu na przełomie VIII i IX wieku zbudowany został gród obronny, który w X wieku razem z Gnieznem stanowił główne ośrodki państwa Piastów. W pewnym sensie więc to jedno z miejsc gdzie zaczynała się formować Polska. Badania archeologiczne sugerują też, że to właśnie w tym miejscu w 968 roku odbył się chrzest Polski.

Galeria zdjęć z Ostrowa Tumskiego

Lokalizacja wyspy na mapie Poznania

%d bloggers like this: