Park Thomasa Woodrowa Wilsona - Poznań
Parki i Ogrody,  Poznań

10 Najładniejszych parków w Poznaniu

Wielu ludzi uważa Poznań za zielone miasto. Choć zieleni nigdy za mało to można ją tu znaleźć w wielu miejscach. Najwięcej jej jest jednak w Parkach, które w ostatnim czasie przechodzą swój renesans.

Obecnie w Poznaniu mamy naprawdę dużo parków i co ciekawe cały czas powstają nowe. Związane jest to z ciągłym rozszerzaniem się miasta. W ciągu tylko ostatnich kilku lat powstało całkiem sporo nowych osiedli a wraz z nimi nowe parki. Jakościowo z tymi parkami jest różnie od przeciętych po zapierające dech w piersiach. Dlatego też dziś zdecydowałam się stworzyć subiektywną listę parków, które są najładniejsze w Poznaniu.

Park Sołacki

Park Sołacki położony jest praktycznie zaledwie kilkanaście minut od centrum Poznania. Jego wielkość to 14,63 ha, przy czym jego kształt przypomina trochę elipsę (długą, ale nie za szeroką). Przez Park przepływa rzeka Bogdanka, która specjalnie na potrzeby parku została spiętrzona. Dzięki czemu w Parku uzyskano 2 sztuczne stawy:

  • większy staw wschodni nazywany Dużym Stawem o powierzchni 3,22 ha,
  • mniejszy staw – Staw Mały o powierzchni 0,2 ha

Nad stawami można przejść za pośrednictwem „klimatycznych” mostów łączących dwa brzegi.

Pomimo swojej lokalizacji (praktycznie pośrodku miasta) jest tu zasadniczo cicho. Łatwo też można stąd dojść nad jezioro Rusałka.

Moim skromnym zdaniem to najładniejszy park w mieście.

Park Cytadela

Park Cytadela jest największym parkiem w Poznaniu o wielkości 100 ha. Tak duże rozmiary powodują, że Park bez problemu mógł zostać podzielony na części tematyczne. To czy te role nadal one pełną to inna historia. W tym miejscu dobrym przykładem jest Amfiteatr w stylu greckim, który zamieniony został w 2021 roku w ogród kwiatowy.

W tym miejscu warto również wspomnieć, że Park mieści się w miejscu dawnego Fortu Winiary. Jego pozostałości są nadal widoczne na tenere parku.

Park cytadela
Park cytadela – rosarium

W południowo-zachodniej części Parku znaleźć też można stare po wojenne cmentarze (Polskie, Niemieckie, Radzieckie i Angielskie). Te ostatni jest tylko symboliczny.

W czasie Dni twierdzy Poznań dużo osób udaje się tu na zwiedzanie wojskowych muzeów.

Jezioro Malta i okolica

Kolejnym ciekawym parkiem na mojej liście jest Malta. Jak nie trudno się domyśleć jest to teren rekreacyjno spacerowy. Zdecydowanie bardziej popularny latem niż zimą. W końcu Malta to sztuczne jezioro.

Ogólnie klimat tam przypomina trochę kurorty turystyczne – a to umożliwia oderwanie się chociaż na chwilę od codzienności.

Park Wilsona i Palmiarnia

Park Thomasa Woodrowa Wilsona - Poznań
Park Thomasa Woodrowa Wilsona – Poznań

To jeden z najstarszych parków w mieście. Praktycznie 100 lat temu pełnił on rolę ogrodu botanicznego. Dziś na to miast jest parkiem miejskim w stylu francuskim o dość ciekawej historii.

Na terenie parku znaleźć możemy amfiteatr, fontannę, staw a nawet skalny punk widokowy.

Perełką jest tu jednak Palmiarnia. Zabytkowy budynek, w którym można oglądać rośliny z różnych stref klimatycznych. Każde pomieszczenie w tym budynku ma swój unikalny klimat. Organizowane są tu również różne imprezy tematyczne np. wystawa kaktusów lub wiosną w części pomieszczeń wypuszczane są kolorowe motyle.

Park Wilsona - Poznań Palmiarnia
Park Thomasa Woodrowa Wilsona – Poznań

Ogród Botaniczny UAM

Ten piękny park jest własnością Uniwersytetu Adama Mickiewicza. W praktyce oznacza to, że nie jest on dostępny 24 godziny na dobę a jedynie w określonych okresach (wiosna, lato, jesień) i godzinach (np. od 10 do 19). Większość roślin tu posiada karteczki informujące jakie rośliny mamy przyjemność oglądać. Dzięki czemu można poznać ich nazwy.

Jednak ludzie nie przychodzą tu tylko z tego powodu. Na terenie ogrodu panuje spokój, a każda jego część jest w innym stylu.

Rzeka Warta i Wartostrada

Od dobrych już kilku lat Rzeka Warta czyli największa rzeka przepływająca przez miasto staje się coraz popularniejszym miejscem spędzania wolnego czasu. Nie jest to co prawda typowy park, ale bardziej coś w rodzaju kompleksu parków i terenów wypoczynkowych.

Potencjał tu jest całkiem spory. A i planowane zmiany i udogodnienia wydają się iść w dobrym kierunku.

Park na Szachtach

Park ten swoją nazwę zawdzięcza glinianką czyli kopalnią odkrywkową gliny. Na tym terenie jest ich naprawdę dużo. Obecnie praktycznie wszystkie są zalane wodą, tworząc tym samym kompleks sztucznych stawów.

park na szachtach

Miejsce to jest naprawdę świetne by odciąć się od zgiełku miasta.

Park Rataje

To kolejny duży Park (14,67 ha) na terenie Poznania. Nie mamy tu już aż tak dużo wody, jednak mieści się tu skansen z starym parowym pociągiem.

Poza skansenem mamy tu strefę relaksacyjną, spacerową i sensoryczną (z różnymi roślinami).

Park Rataje w Poznaniu z 2018 roku
Park Rataje w Poznaniu z 2018 roku

Park Adama Mickiewicza

Znajduje się on w ścisłym centrum miasta i jest szczególnie lubiany przez studentów. W okresie letnim lubią oni spędzać tam czas na trawie lub ławkach.

Park jest mały, ale jest z niego piękny widok na Operę Poznańską i Zamek Cesarski.

widok na zamek w okresie zimowym
widok na zamek w okresie zimowym

Park Fryderyka Chopina

To również mały park zlokalizowany w ścisłym centrum, jest więc taki miejscem gdzie choć na chwilę można odpocząć. Mieści się on na plecach Fary i Urzędu miasta. W parku widać pozostałości strych murów miejskich.

Park Fryderyka Chopina

Podsumowanie

Powyższe Parki wybrałam z różnych przyczyn. Czy wam będą się podobały te parki trudno jest mi powiedzieć. Na pewno jednak nie są to jedyne parki w Poznaniu. Mieszkam w Poznaniu praktycznie całe życie, ale nawet ja nie zwiedziłam wszystkich parków. Dodatkowo wiele parków ostatnio przeszło rewitalizację. Być może za jakiś czas jak je odwiedzę to mnie zwalą z nóg i uznam je za warte polecenia.

%d bloggers like this: